Spółdzielnia Mieszkaniowa w Luboniu k. Poznania powstała w 1959 roku z inicjatywy pracowników Zakładów Ziemniaczanych w Luboniu. Obecnie w 8 miejscowościach posiada 95 budynków mieszkalnych z 2 687 mieszkaniami oraz 3 pawilony handlowe i 265 garaży samochodowych.
98% budynków ma ocieplone ściany zewnętrzne, a 70% ocieplone stropodachy. Spółdzielnia w procesie ciągłym wymienia okna na energooszczędne, obniżając tym samym koszty eksploatacji w zakresie ogrzewania mieszkań.
W Spółdzielni zarejestrowanych jest 4 096 członków. W ostatnich latach wybudowano 3 kotłownie olejowe i 3 kotłownie gazowe w budynkach zlokalizowanych poza Luboniem.
Zasadnicza jednostka mieszkaniowa posiada 2 018 mieszkań i znajduje się w Luboniu k. Poznania. Powierzchnia eksploatowanych zasobów wynosi 142 000 m2.
